Czytelnia

Nasza miłość opiera się na nas samych.

"Jesteśmy jedyni, niepowtarzalni i każdy z nas ma coś do dania światu, tylko musi to odkryć i w jakiś sposób przez siebie przetworzyć. Wtedy będzie wiedział, że jego życie ma sens, wartość, jest ważne."-  mówiła w Trójce, w audycji Grażyny Dobroń "Instrukcja obsługi człowieka" Alicja Grabska, psychoterapeutka uzależnień. 

 www.polskieradio.pl/9/306/Artykul/633298,Nasza-milosc-opiera-sie-na-nas-samych

 

Spotkanie z M. czyli nowa historia „Dziewczynki z zapałkami”.

Dziewczynka z zapałkami stoi wyziębiona na mrozie. Właśnie z przerażeniem wybiegła z domu tak jak stała. Mąż jest pijany, zdemolował kuchnię. Zupełnie się tego nie spodziewała. Wszystkiego, tylko nie tego, że jej ukochany mężczyzna stanie się agresywny. Wybiegła a teraz zaczyna się wstydzić, że ma takiego męża, że jest bezradna, że musi prosić o pomoc. Przypomina sobie, że kiedyś znajoma mówiła jej o jakim ośrodku, że tam pomagają alkoholikom. Ale oczywiście jej takie rzeczy nigdy nie były potrzebne. Kto chodzi do psychologa! To musi być naprawdę chory człowiek.

 więcej...

(autorka - Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

Narodziny miłości czyli potrzeba przytulenia silniejsza niż głód.

Co sprawia, że przywiązujemy się do matki? Odpowiedź wydaje się prosta: przywiązujemy się do matki, ponieważ ją kochamy. Ale właściwie dlaczego ją kochamy? Czy przywiązujemy się do matki, bo nas karmi i zaspokaja nasze potrzeby? Czy miłość i przywiązanie są podstawową, wrodzoną potrzebą?

  więcej...

(autor Przemysław Bąbel - źródło www.Charaktery.eu)

Szczęście, Flow i współuzależnienie:

Chcemy być szczęśliwi. Jak najczęściej i jak najdłużej. Bardzo to ludzkie.I dzięki prężnie rozwijającej się od 12 lat Psychologii Pozytywnej wiemy, przynajmniej teoretycznie, jak to zrobić. Czy współuzależnienie może generować szczęście? Na to pytanie może odpowiedzieć ten artykuł.

więcej...

(autorka Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 Gdy ludzie kochaja "za bardzo"

Jest cienka granica, której lepiej nie przekraczać. Gdy zaczynamy nie tylko interesować się zyciem innych ludzi, ale takze zyć ich zyciem, zatracamy się w miłości. Skąd bierze się głód przywiązania do drugiej osoby? Jakie są zródła tego uzaleznienia i czy można z niego wyjść?

więcej...

(wywiad Grażyny Dobroń z Alicją Grabską - Trójka, Dobranocka, "Gdy ludzie kochaja za bardzo")

Twój obraz.

Obraz samego siebie decyduje o tym jak wygląda Twoje życie i jakim je widzisz... przez bardzo wiele lat nasze postrzeganie nas samych było uwarunkowane w taki sposób aby nie był ten obraz zbyt dobry... czas się skończył... teraz już można inaczej, prawdziwiej na to patrzeć... wreszcie. 

więcej...

(autor Tamiell - www.artelis.pl)

Samorealizacja, flow i pracoholizm - cz.1

Nasze poczucie SZCZĘŚCIA zależy aż w 40 % od naszej intencjonalnej aktywności, czyli tego, czym zajmujemy się na co dzień.Zaangażowanie w działanie może nam dać stan przepływu (FLOW) czyli stan całkowitego zaabsorbowania zadaniem, które przychodzi nam płynnie i bez wysiłku tak jakby porwał nas prąd. Głęboki i często przeżywany stan przepływu czyli Witalne Zaangażowanie, to doświadczenie nieomal mistyczne, szczytowe, to stawanie się Jednym z obiektem naszego działania, jak pisze Paulo Coelho, „Stawaniem się jednym z Duszą Wszechświata”. To źródło prawdziwego SZCZĘŚCIA, na które mamy wpływ.

więcej...

(autor Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

Samorealizacja, flow i pracoholizm - cz.2

Poprzednim razem mogłaś dowiedzieć, w jaki sposób ludzie traktują pracę. Tym razem skupię się na różnicy między samorealizacją a pracoholizmem. Do podejmowania nowych, coraz trudniejszych i coraz bardziej niemożliwych do pogodzenia ze sobą zadań dopinguje pracoholika stale nienasycone pragnienie potwierdzenia własnej wartości.

(autor Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

Samorealizacja, Flow, Pracoholizm wg zasady JEŻA - cz.3

Sukces w pracy jest możliwy, kiedy potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co naprawdę chcę robić, w czym siebie widzę”, czyli „Co mnie kręci?” Jeżeli mówimy pracodawcy: „Mogę robić wszystko, interesuje mnie mnóstwo rzeczy” - nie potraktuje nas poważnie. Nie mamy nic konkretnego do zaoferowania. 

więcej...

(autor Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

Spełnianie się

Jest we mnie ostatnio ogromna potrzeba spełniania się. Każda z nas instynktownie potrafi, albo wciąż na nowo próbuje odróżniać co z tego w co aktualnie jestem zaangażowana w moim życiu jest spełnianiem się, samorealizacją, a co nie jest. Każdego dnia rodzą się w nas idee, które chciałybyśmy wcielić w życie, zrealizować, zamienić w cel do osiągnięcia, w konkret, w coś namacalnego.

 więcej...

 (autor Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

Kołysanie idei i Wu Wei, czyli o potrzebie spełniania.

Mamy Cel – jasno wiemy czego pragniemy i ruszyłyśmy z miejsca. Podjęłyśmy decyzję i realizujemy nasz projekt. Idziemy twórczo do przodu. Na pewno na początku będziemy miały potężną energię i będzie nam się, nawet ku własnemu zaskoczeniu, udawało. Mimo, że robimy to po raz pierwszy w życiu - wychodzi. Wszystkie okoliczności zdają się nam sprzyjać. To Zasada Przychylności albo Szczęście Początkującego.

 więcej...

(autor Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

Intuicja i Znaki.

Intuicja to Dar Wewnętrznej Mądrości, Wewnętrzny Głos Nieomylny, Głos Duszy, Głos Serca. Na te wielką, potężną moc składają się bystry jak błyskawica wewnętrzny wzrok, wewnętrzny słuch, wewnętrzne czucie, wewnętrzna wiedza. To instynkt samozachowawczy, który wybiera i podpowiada nam to, co przyniesie najmniejsze szkody psychice. Dzięki intuicji wyczuwamy ukryte motywy i intencje (czy w tej osobie, zdarzeniu, przedsięwzięciu kryje się prawda czy fałsz?) i podejmujemy decyzje (mam iść tędy, czy tamtędy? Iść czy zostać? Mam stawiać opór, czy się nagiąć? Uciekać, czy iść naprzód?).

więcej....

(autor Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

Zmiana.

Zmiana polega na tym, że stajemy się tym, kim jesteśmy. Jako pierwszy opisał paradoksalną teorię zmiany Fryderyk Perls – twórca Psychoterapii Gestalt. Długo nie mogłam tego pojąć. Bliskie było mi myślenie, że jeśli mam w sobie jakieś wady, braki, ograniczenia, niedostatki to muszę się tak zmienić, żeby ich nie mieć. Dawniej byłam przekonana, że osoba nieśmiała i wrażliwa, która wielu rzeczy się boi powinna się przełamywać na siłę, odzywać się  jak najwięcej, nadrabiać miną i wtedy taka się stanie, po pewnym czasie zmieni się w odważną osobę.

więcej...

(autor Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

Pasja.

Współczesna kobieta to wir aktywności. Świat zmusza ją by była wszystkim dla wszystkich.

Pełni wiele różnych ról życiowych, rozdrabnia się, wciąż ściga z czasem często stawiając samą siebie na szarym końcu. Jest przecież praca a w niej terminy, są dzieci - ich lekcje, zajęcia dodatkowe, choroby, obiad do zrobienia, dom do posprzątania, pranie, ogród, zakupy, praca nad związkiem, seks, starzy rodzice którzy wymagają pomocy, goście, dalsza rodzina, znajomi. Jest tego tyle.....że doba robi się za krótka.

więcej...

(autor Joanna Kołodziejczak  - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

Inni mają lepiej

Jest czas siewu i czas zbioru, czas dojrzewania i obumierania, czas Piotra i czas Abrahama. Wszystko ma swój czas.

1 Wszystko ma swój czas,
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem:...

więcej...

(autor Alicja Grabska - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

Dzika Kobieta - Matka Wszystkich Matek

Relacja córki z matką jest najtrudniejsza na świecie. I jest bardzo,bardzo ważna. A w ważnych relacjach często chcemy jednocześnie dostać to co jest nie do pogodzenia i dlatego rozczarowanie, złość, żal,poczucie krzywdy są nieuchronne.

Rzadko kiedy matka jest taka jakbyśmy chciały, bo zwykle patrzymy na nią oczami Małej Dziewczynki.

więcej...

(autor Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 

O samotności w rodzinie a dobrodziejstwie przynależności w Święta Bożego Narodzenia

 

Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Rocznica narodzin Syna Bożego w ubogiej stajence, narodzenie nadziei, zbawienia, odkupienia win przeszłych i przyszłych. To czas wybaczania, spotkań, dzielenia się opłatkiem, obdarowywania prezentami.

 
(autor Joanna Kołodziejczak - Ośrodek Terapii Kobiece Dusze)

 


 

Dodano 26-07-2011 prez Admin